מהנשיא לינקולן ועד לאגם מוריין: 3 אנשים ומקומות שלנצח יהיו על שטרות

כסף הוא חלק בלתי נפרד מהחיים של מיליוני בני אדם בכל רחבי העולם. אך האם ידעתם כי הדמויות המוטבעות על גבי השטרות הם לא רק דמויות מעוררות השראה אלא גם כאלו שהפכו לחלק משמעותי מההיסטוריה האנושית ובהתאם לכך גם יישארו לנצח על השטחות? בשביל להעשיר את הידע (ואולי גם את חשבון הבנק) בחרנו להציג שלושה אנשים ומקומות שיהיו חלק מהמשטרות לתמיד.

אברהם לינקולין

אברהם לינקולין הוא אחד מהנשיאים הבולטים והחשובים ביותר בארה"ב, וזאת בשל היותו נשיא שהחליט לבטל אחת ולתמיד את העבדות במדינות רבות בארצות הברית. הוא נחשב לנשיא פורץ דרך שראה בתפקידו כשליחות אמיתית, ולכן זכה גם לאחוזי תמיכה גבוהים מאוד גם בקרב המצביעים האפרו-אמריקאיים. בשנת 1865 הוא נרצח בעת שצפה בהצגת תיאטרון, ומאז הוחלט להנציח אותו באמצעות הדפסה של דיוקנו על שטרות שבהם משתמשים מאז ועד היום מיליוני אזרחי ארה"ב.

תומאס ג'פרסון

אחד מהאבות המייסדים של ארה"ב הוא הנשיא ה-3 תומס ג'פרסון. לפני שכיהן בתפקידו, הוא שימש כסגן נשיא ארה"ב ותחת ידו קידם רפורמות רבות שזיכו אותו באהדה וכבוד רב הן מהממשל האמריקאי אבל גם ממנהיגים בכירים מכל רחבי העולם אשר ראו בו כמנהיג אמיתי שרוצה את טובתה של ארה"ב ואף הצליח למצב אותה כשחקנית מרכזית בשוק העולמי. מעבר להיותו נשיא, הוא גם ניסח את הכתבים החוקתיים של ארה"ב ועל כן מאז ועד היום הוא מונצח על גבי שטח בשווי של 2 דולר שהפך לפריט אספנות ראשון במעלה.

מהנשיא לינקולן ועד לאגם מוריין: 3 אנשים ומקומות שלנצח יהיו על שטרות

אגם מוריין

ברשימה המפתיעה של הדפסה על גבי שטרות ניתן להבחין גם בשטר מיוחד שמנציח את אגם מוריין. מדובר באגם הממוקם בהרי הרוקי הקנדיים וממוקם בגובה של מעל ל-1,885 מטר מעל פני הים. הוא נחשב לאגם היפה ביותר מבין הרי הרוקי האייקונים ומגיעים אליו מדי שנה עשרות אלפי תיירים מכל רחבי העולם, כולל כאן בישראל. ממשלת קנדה החליטה להנציח את האגם האייקוני הזה באמצעותה הדפסה על שטרות כסף, ובכך הפכה למדינה פורצת דרך שהחליטה להדפיס על שטח אתר תטבע ולא דמות היסטורית כמו נשיאים, ראשי מדינה ועוד.

לסיכום

מאחורי השטרות שכולם מכירים עומדים סיפורים ואפילו מקומות אייקונים שנחרטו היטב בזיכרון הקולקטיבי. למרות הירידה בקצב הייצור של כסף מזומן ומעבר לתשלום באמצעות אפליקציה או כרטיס האשראי, מרתק לקרוא ולשמוע אודות הדמויות ההיסטוריות שהצליחו לשנות תהליכים ואף להשפיע על ההיסטוריה מאז שפעלו ועד היום. גם בישראל ניתן לראות דמויות חשובות המודפסות על גבי השטרות, כאשר על פי ההערכות בנק ישראל עתיד לפרסם בקרוב רשימה חדשה, כמו גם בארה"ב שהכריזה כי לראשונה מאז הקמתה תודפס דמות של אישה על גבי השטר.

נגישות