למען הנוער בכל רחבי הארץ: המורשת של רפאל אדרעי ז"ל מובילה את משה, איל ורפי אדרעי לעשייה ותרומה לקהילה

המורשת של רפאל אדרעי ז"ל ממשיכה לפעול גם שנים רבות לאחר מותו, וזאת על ידי עשייה חברתית שאותה מובילים בני המשפחה בעקבות הקמה של עמותת אחינועם. העמותה אשר הוקמה בשנת 2018 מתמקדת בצמצום פערים בחברה הישראלית לצד יצירה של קידום אישי המתבצע למען בני נוער מכל רחבי הארץ, כאשר הייחודיות של התוכניות החברתיות של העמותה נובעת בעקבות תשוקה פנימית שמגיעה לידי ביטוי בתרומה אדירה לקהילה. איך הכול התחיל? להלן כל הפרטים.

עמותת אחינועם – כל מה שצריך לדעת

עמותת אחינועם היא עמותה חברתית ללא מטרות רווח אותה הקימו האחים לבית משפחת אדרעי. חלק מהותי מההשראה להקים את העמותה נובעת בעקבות הסיפור של רפאל אדרעי ז"ל אשר התגייס להגנה למען המולדת לאחר עזיבת השלטון הבריטי ועם פרוץ מלחמת יום העצמאות לחם אדרעי באומץ כנגד האויב, עד אשר נפל בזמן הפגזה של המצרים על משלט ליד רביבים. במסגרת שירותו הצבאי לקח רפאל אדרעי חלק פעיל בלחימה – בעקבות היותו מומחה להחבאה של נשק לצד רוח לחימה שהגיעה לידי ביטוי בימי המצור על הרובע היהודי בעיר צפת, בה נולד וגדל. הוא נהרג בגיל 24 בלבד ונקבר בראש העין לבקשת משפחתו.

מאז מותו ועד היום פועלים בני המשפחה לטובת המשך המורשת שלו לעשייה חברתית, וזאת על ידי שורה של תוכניות המתבצעת במסגרת עמותת אחינועם. העמותה מספקת ליווי ותמיכה לבני נוער בסיכון שאינם מוכרים על ידי רשויות הרווחה, וזאת מתוך מטרה לסייע להם להתגבר על מחסומים וקשיים באמצעות תוכנית ליווי אישית. הפעילות של העמותה הצליחה לסייע לאלפי בני נוער מכל רחבי הארץ ותוך שימת דגש על אזור הפריפריה, כל זאת בהתנדבות מלאה ועם שימת דגש על מערך הפועל למען הקהילה.

 

 

פעילות חברתית ענפה למען הנצחה

חלק מהותי מפעילות עמותת אחינועם כולל סיוע לקהילה, כולל תוכניות פורצות דרך כמו למשל תוכנית "לא משאירים אף תלמיד מחוץ לכיתה". רפי אדרעי תורם ביחד עם אחיו איל אדרעי כמו גם משה אדרעי למען יצירה של שינוי, בייחוד על רקע התפרצות מגפת הקורונה שהובילה למעבר מלא ללמידה המתבצעת מרחוק. במסגרת התוכנית הזו הצליחו המייסדים ביחד עם מערך המתנדבים לחלק מעל ל-25,000 מחשבים חדשים או מחודשים שהועברו  למשפחות ותלמידים, כאשר באתר הרשמי של העמותה ניתן לקבל מידע נוסף אודות הפעילות הענפה שמבצעים המייסדים ביחד עם מתנדבים, בהתנדבות מלאה ובתשוקה לסיוע לאוכלוסיות מוחלשות לצד חיזוק הפריפריה ובהתאם לכך גם צמצום הפערים בחברה הישראלית.

הקמת בית יד לבנים – פעילות הנצחה מרגשת

אחת מהפעילויות הכי מרגשות של בני משפחתו של רפאל אדרעי ז"ל התבצעה לפני מספר שנים, כאשר בני המשפחה החליטו לצאת במבצע גיוס לטובת הקמה של בית יד לבנים בעיר בה נולד וגדל – צפת. במסגרת גיוס הכספים הצליחו בני המשפחה לקבל מהציבור סכום בגובה של 3 מיליון ₪, כחלק מפעילות הנצחה שנועדה להקים מקום שבו משפחות שכולות יכולות להתייחד עם זכר הנופלים אבל גם מקום שבו הציבור יכול להגיע ולחלוק כבוד. פעילות זו מצטרפת לעשייה חברתית ענפה שנועדה להמשיך את המורשת של אדרעי, גם שנים רבות לאחר מותו.

לסיכום

בני משפחת אדרעי החליטו להמשיך את המורשת של בן המשפחה רפאל אדרעי ז"ל שנפל בשנת 1948, מתוך מטרה לסייע לחברה ולהמשיך את הפעילות הענפה שהתחיל אדרעי עוד בזמן ששימש כמדריך בתנועת הנוער העובד והלומד.

נגישות