סיפורו של אתר המורשת העולמי ולקולינץ

סלובקיה הפכה בשנים האחרונות לאחד מהיעדים המועדפים לטיולים, וזאת בשל היותה מדינה מרתקת המשלבת בין טבע פראי, שפע של אטרקציות כמו גם אתרי תרבות שהפכו למקום עלייה לרגל. אחד מהאתרים הללו הוא אתר המורשת העולמי ולקולינץ. מדובר בכפר הממוקם בצפון סלובקיה, כאשר עד לשנת 2005 התגוררו בו כ-35 קשישים בלבד. במאה ה-12, הכפר היה מוקף בחומה גבוהה והתגוררו בו בעיקר משרתים. בזמן מלחמת העולם השנייה, חלק מהבתים נשרפו, אולם תושבי המקום הצליחו לשקם אותו מההריסות.

מאז ועד היום עבר הכפר תהליך שימור מחמיר, מתוך מטרה לשמור על האופי המסורתי שבסופו של דבר זיכה את הכפר גם בתואר של אתר מורשת עולמי, מטעם ארגון אונסקו. מדובר בהכרזה שהצליחה להפתיע רבים, אולם כאשר צוללים לעומק, מבינים כי מדובר באתר בעל חשיבות עולמית.

בנייה בסגנון מסורתי

במידה ואתם מתכננים להגיע לסלובקיה בקרוב, אין ספק כי אחד מהאתרים החשובים ביותר שבהם מומלץ לבקר הוא הכפר ולקויניץ שקיבל בשנת 1993 מעמד היסטורי בתור אתר מורשת לאומי. אחת מהסיבות לכך נובע בעקבות בנייה מסורתית המאופיינת בבתים ייחודים הבנויים מעץ, כאשר הרחוב הראשי של הכפר מחולק לגינות נוי יפיפיות שהופכות את המקום הזה למבוקש מאוד בעבור תיירים כמו גם מקומיים שמגיעים להתרשם מהאדריכלות המסורתית וכן ההקפדה על הפרטים הקטנים בכל מקום, החל מהניקיון של המקום ועד מבני השירות המיוחדים. בזכות זה הכריז ארגון אונסקו על הכפר כאתר מורשת לאומי הראוי לשימור מחמיר, וזאת בזכות החשיבות שלו למורשת העולמית. מאז ההכרזה, הפך הכפר למקום עלייה לרגל בעבור אלפי תיירים מכל רחבי העולם אשר פוקדים את המקום, כאשר בשנים האחרונות גם הקהל הישראלי גילה את סלובקיה ואת הכפר בפרט.

סיפורו של אתר המורשת העולמי ולקולינץ

מה תוכלו למצוא בכפר?

מעבר לבתים הבנויים בסגנון מסורתי ואותנטי מאוד, בכפר יש גם גלריית אומנות, כנסייה ומגדל פעמונים לצד בית ספר שנשמר בצורה מדויקת מאז המאה-19. למבקרים במקום ניתנת האפשרות להיכנס לשניים מהבתים, מתוך מטרה להתרשם מסגנון החיים הכפרי אך גם החמים שמאפיין את האזור מאז ועד היום. זה הזמן להסביר כי עד היום מתגוררים במקום תושבים מבוגרים, ולכן ניתן לבקר רק בשני בתים שהפכו עם השנים לאטרקציה תיירותית מהמעלה הראשונה. זאת ועוד, במקום גם בית קברות עתיק מאוד לצד כנסייה הנקראת "מריה המבורכת" שעד היום פעילה בימי החגים.

לסיכום

אם אתם עתידים לבקר בסלובקיה בקרוב, אין ספק כי ביקור באתר מורשת עולמי יהפוך את הטיול שלכם לייחודי יותר ובלתי נשכח. מאחר ומדי יום מגיעים לכפר אלפי בני אדם, מומלץ להקדים את הגעתכם וכן לבחון מראש את מזג האוויר, מתוך מטרה לנצל את החופשה שלכם ואת הביקור כך שהוא יתבצע על הצד הטוב ביותר.

נגישות